Siyah Mermer

Toros Siyahı

 

Gün geçtikçe ev dekorasyonlarıyla ilgili çeşitli siteler, dergiler, reklamlar, makaleler yayınlanıyor. Bugün kime sorsak benim evimin odaları renkli olsun. Evimizin odaları genelde eşyalarla tanımlanırken yani yastığım, yorganım, dolabım, kanepem denirken, mutfak için benim tencerem çatalım kaşığım böyle olsun denmez. Benim mutfağım böyle olsun denir. Gelelim mutfağımıza. Evimizin en önemli, gözde odalarından biri olan mutfağımızda ilk göze çarpan şey aslında o mutfağın dekorasyonudur. İstediğimiz kadar modern mutfak dolaplarımız olsun, ya da mükemmel masa ve sandalyelerimiz ya da halımız olsun.

 

Mutfağımızın dekorasyonunu bütünleştirmemiz için siyah rengini mutfağa yerleştirmemiz gerekiyor. Siyah rengi için iç karartan bir renk deniliyor ama aslında renklerin bütünlüğünü uyumunu sağlayan en önemli renk siyahtır. Mutfağına girdiğinde asilliği, ruh derinliğini yaşamamız için mutlaka siyah görmemiz gerekiyor. Pekâlâ, siyahı nereye yerleştireceğiz? Dolaplarımızın siyah olması odayı boğar, o zaman mutfağımızın küçük bir yerine siyah inci yerleştireceğiz. O zaman ilk işimiz mutfağımızın tezgâhına parlak simli siyah mermer yerleştirmek olacaktır. Kimse evinin özellikle mutfağının kirli görünmesini istemez. Siyah renginin de evimizin görüntüsünde önemli bir etkene sahip olduğundan bahsetmiştim.

 

Siyah rengi için kir gösterir derler ama aslında incimiz olan parlak simli siyah mermer mutfağımızı kir görüntüsünden uzak tutar. Böylece daha derin duygulara bürüneceğimiz, huzurlu hissedeceğimiz temiz bir mutfağımız olur. Mutfağa dekorasyonla ilgili pratik vermiş olursak, siyah, beyaz ve fıstık yeşili rengiyle güzel bir uyum sağlayabiliriz. Mesela dolap rengi beyaz olup tezgâhımız, aksesuarlarımız ve beyaz eşyalarımız siyah olup, düz fıstık yeşili halımızla güzel bir bütünlük sağlarız.