Onyx Mermer

Onyx Mermer

Evlerinizde, işyerlerinizde genellikle sağlamlığı açısından yer verdiğiniz mermerden yapılmış eşyalar bulunmaktadır. Bu mermerler hem sağlık açısından hem de maddi olarak uygun fiyatlarda olması kullanımını da arttırmıştır. Ülkemizde Alp dağları kuşağında yer aldığı için çok çeşitli mermer rezervlerine sahiptir ve dünya pazarlarına da sunmaktadır. Mermerlerin birçok çeşiti bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bir tanesi olan onyx mermer, diğer mermer çeşitlerinden farklı özellikleri olmaktadır.
 
Kalsiyum karbonat içerikli diğer kaynak sularının çökelmesiyle meydana gelen mermerdir. Kristal ve saydam yapısıyla diğer mermer türlerinden ayrılır. Diğer mermerlerde ışığı geçirebilme özelliği bulunmamaktır. Fakat onyx mermer çeşidinde belli kalınlıklarında ışığı geçirme özelliği bulunmaktadır. Sert bir yapısı olan bu mermer çeşiti işlemesi zordur. Yeşil, beyaz, sarı ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Su mermeri olarak da adlandırılan bu mermer genellikle vazo, kalemlik, şekerlik, isimlik, kül tablası, anahtarlık, satranç takımı gibi hediyelik eşyalarda çok kullanılmaktadır.
 
Yataklarından çıkarılan bu mermerler işlenmek üzere atölyelere getirilmektedir. Büyüklüklerine göre kesilen bu mermerler şekil vermek üzere hazır hale getirilir. Şekillendirmede torna tezgâhlarından yararlanılır. Elmas uçlu şekillendiriciler kullanılarak mermere istenilen şekiller verilmiş olur. İstenilen şekli verilen mermer dış yüzeyinde bulunan pürüzlerin giderilmesi için karbon taşı ve su zımparasıyla parlatılır.
İnsanların tercihine göre hazırlanan bu mermerler satışa hazır hale gelmektedirler. Bu üretilen ürünü hediyecilik eşya satan dükkânlarda, büyük mağazalarda hemen hemen her yerde bulmanız mümkündür.