Mermer

Mermer

En basit tanımıyla mermer; kireç taşının geçirdiği birtakım kimyasal ve fiziksel değişimler sonucunda oluşan bir bileşimdir. Özellikle ülkemizden en fazla ihraç ettiğimiz maden olması, Türk kültürünün tarihsel dönemindeki önemi (saraylar, camiler, hamamlar vb.) mermeri bizim için özel kılmaktadır. Mermer, diğer adıyla Afyon mermeri ise adından belli olduğu gibi beyaz renkli olan özellikle günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız bir bileşimdir.
 
En kaliteli ürünlerinin Afyon'dan çıktığı beyaz mermerin akla gelen ilk kullanım alanı mutfak tezgâhlarıdır. Hamamlarda ve tezgâh yapımında kullanılmasının sebebi suyu hemen hemen hiç tutmamasıdır. Geçmişteki şaşalı sarayların yapımında kullanılmasının sebebi kolay şekil alması, gösterişli durmasının yanında ısıyı dışarıya iyi iletmesidir. Geçmişte herhangi bir kombi sistemi olmadığı için var olan ısı en iyi mermerle korunurdu. Mermer, yer döşemeleri için parke vb ürünlerden daha kalıcı ve estetiktir. Bu yüzdendir ki geçmişte ve günümüzde yapılan çoğu heykel, beyaz mermer kullanılarak yapılmıştır. Güzel görüntüsü kadar sağlamlığıyla da ün salmış olan beyaz mermer, taşıyıcı kolon, merdiven vb gibi ağırlık taşınması gereken alanlarda akla gelen ilk tercihlerdendir.
 
Granit ile karıştırılarak envai çeşit ürünün bizzat hammaddesi ya da yardımcı bileşeni olabilir. Günlük kullanımda ürünlerde beklenilen başlıca özellik az deforme olmasıdır, bu yönüyle beyaz mermer emsallerinden ayrılır. Örneğin; ahşap gibi kolay alev almaması kimi zaman hayati önemler taşıdığı gibi şömine ve benzeri ürünlerin üretiminde kullanılan başlıca bileşen olmasını sağlamıştır.