Mermer Modelleri

Mermer Modelleri

Yüzyıllar önce oldukça sağlam yapıya sahip olmaları nedeni ile mermerler sanatsal alanlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde ise mermer taşı yapımında, süs eşyalarının yapımında, heykelcilikte ve en çokta inşaat sektöründe kullanılmaktadır.
 
Mermer inşaat sektöründe hem dış cephe hem de iç cephe döşemelerinde, şömine yapımında, banyo ve mutfaklarda, merdivenlerde ve taşıyıcı kolonlarda kullanımları oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Süs eşyası olarak kullanım alanları ise biblo, avize, sehpa ve masalardır. Süs eşyası olarak kullanan mermer modelleri genellikle damarlı mermer olmakla beraber oniks mermeri, yeşil somaki mermeri ve oniks mermeridir. Güzel sanatlarda ise en kıymetli mermer modelleri arasında başı çeken arı beyaz renk mermer kullanılmaktadır.
 
İnşaat sektöründe özellikle de evlerde hem estetik görüntüsü hem de uzun ömürlü oluşu nedeni ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Mermer içeriği ve cinsi her ne olursa olsun ebat olarak oldukça büyük elde edilebilir. Ayrıca cilalanabilir ve rahatça kesilebilir. Hammaddesi tamamen doğadan elde edilmektedir.
 
Mermerin oldukça sık kullanıldığı ülkelerin başında Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri gelmekle beraber son zamanlarda hem orta doğu ülkelerinde hem de uzak doğu ülkelerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemiz rezerv bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kimyası kalsiyum karbonattan oluştuğu için gübre, yem alanlarında, beton asfaltlarda, dolgu malzemesi olarak ve kimyada da kullanılır. Mermer kırıntıları suni mermer, mozaik ve paledyen yapımında kullanılmaktadır.