Mermer Firmaları

Mermer Firmaları

Mermer, taş ocaklarından çıkarılan blok taşların parlatılabilir özellikler taşıyan ve birtakım kimyasal olaylar sonucunda kalkerlerin yeniden kristalleşmesiyle oluşan taşlara verilen genel isimdir. Aynı kimyasal özellikler taşımakla birlikte bu reaksiyonlar sırasında içlerine yabancı maddelerin karışmasıyla farklı renklere sahip olabilirler. Bu da dekoratif anlamda ve görsel olarak mermer kullanımının tercih edilmesine neden olmaktadır. Mermer firmaları çeşitli mermer ocaklarından elde edilen blok halindeki taşları işleyerek farklı desen ve renk yelpazesindeki mermerleri tüketicilerin beğenisine sunmaktadırlar. 
 
Mermerin kullanım alanları inşaat, dekorasyon, güzel sanatlar ve hediyelik eşya olmakla birlikte genel olarak inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Granit, fanolit, diyabaz ve sepanitler gibi dekoratif taşlar da mermer kategorisine girmektedir. Mermer uzun ömürlü doğal bir taş olduğundan dolayı inşaatların iç dekorasyonunda zemin döşeme, banyo, mutfak kaplamaları, şömine tasarımları ve duvar dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Hediyelik eşya sektöründe küçüklü büyüklü heykelcikler üretmek için mermerden yararlanılır. Güzel sanatların bir dalı olan heykelcilikte de sıklıkla kullanımı tercih edilen bir taştır. 
 
Mermer firmaları, mermer özelliği gösteren her çeşit taşı işler. İşlenen bu dekoratif taşlar desen ve renklerine göre isimlendirilerek kataloglarda beğeniye sunulur. Dekorasyonlardaki figürlerin işlenmesinde sağlam, kalıcı ve çok daha iyi parlatılabilir olmasından dolayı granit tercih edilmektedir. Ülkemizde mermer konusunda deneyimli birçok mermer firması bulunmakta ve doğal maden zenginliğimiz de bu sektörün gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.