Granit Mermer Fiyatları

Granit Mermer Fiyatları

Mermer ve granit dayanıklı oluşları nedeniyle çağlar boyunca mekânların yapımlarında oldukça çok tercih edilen son derece estetik ve kullanışlı doğanın mucizesi diyebileceğimiz iki taş sınıfıdır. Aslında yapısal olarak çok farklı olmalarına rağmen kullanım alanları olarak birbirleriyle rekabet halinde olan bu doğal taşlar mekânlarımızı güzelleştirmek açısından son derece önemlidir.
 
Granit mermer fiyatları arasında belli farklılıklar olması ve dönem dönem tercih edilme sıklıklarıyla değişmektedir. Mermer ülkemiz de birçok ilde çıkarılmakta ve kalite yönüyle çok çeşit sunması nedeniyle biraz daha ucuz ve kolay bulunabilecek bir ürünken, granit daha az bulunması bu nedenle ihtiyaca yetmemesi nedeniyle genelde yurt dışından ithal edilmesi nedeniyle daha pahalı bir üründür.
Granit kullanım alanlarında daha sert bir taş olma özelliğine sahip olması nedeniyle daha dayanıklı çizilmelere daha mukavemet gösteren su tutması daha az olan ve sıcağa daha dayanıklı olması nedeniyle genellikle mutfak tezgâhları ve iç mekânlarda daha çok tercih edilir olmuştur. Bu da talebi artırmış ve fiyatın yukarıya çıkmasına neden olmuştur.
 
Mermerse ülkemizde bol oranda bulunması daha az dayanıklı olması ancak doğal olaylara daha çok mukavemet göstermesi nedeniyle dış mekân kaplamalarında ve kapı girişlerinin kaplamasında da ha çok tercih edilmiş ve daha ucuz bir malzeme olması nedeniyle büyük alanların kaplamasında kullanılır olmuştur. Granit mermer fiyatları yukarda saydığımız sebeplerden dolayı farklılık göstermekte ve granit mermere oranla daha pahalı bir inşaat malzemesi olmaktadır.