Döküm Mermer

Döküm Mermer

Mermer tozu ve polyester karışımla, hazırlanan kalıplara dökülerek istenilen şekilde katılaşması ile oluşan cisimlere döküm mermer denilmektedir. Bu mermer türü mutfak tezgâhı, kuaför tezgâhı, okul, lokanta gibi yerlerde kullanılmaktadır. Sınırsız ve model seçenekleri mevcuttur. Özel ebat şekillerde üretimi kolaydır. Mermer üzerine dökülen yağ, asit, kola, çay gibi maddelerden etkilenmez. Yüzeyi gözeneksiz olduğu için kesinlikle sıvıları emmez ve bakteri, mikrop oluşumuna neden olmaz.
 
Bu mermerin içine eklenebilecek renk pastaları, jelkot ve ayırıcı ek malzemelerle çeşitleri arttırılabilir. Kullanış itibariyle ahşap mutfak ve banyo dolaplarında rahatlıkla döküm mermer kullanılabilir. Bu mermerden üretilen mutfak tezgâhları ve banyo lavabolarının arka tarafları kalın ön kısmının ise tek parça oluşu sebebiyle sıvı sızdırması yapmadığı için ahşap mutfak ve banyo dolaplarının sıvıdan dolayı zarar görmesini, şişmesini, kabarmasını önlemektedir. Mermerin yapıştırma ve ek yeri olmadığı için açılması tezgâhtan ayrılıp yere düşmesi gibi bir problem olmaz.
 
Kalıplardan çıkarılan bu mermer istenilen ebatta ve renkte üretilmektedir. Mutfağa, banyoya, fayanslara uygun renk ve şekillerde tasarımları yapılan bu mermerler üzerinden yıllar geçse de renginden ve sağlamlığından bir şey kaybetmemektedir. Polyester bazlı üretildiği için kasılmadan dolayı çatlamalar meydan gelmemektedir. Tam aksine esneme payı daha yüksektir. Bu yüzden sağlam ve dayanıklı bir maddedir. Kullanım olarak 10 yıllık bir ömrü vardır. Bu mermerin tek eksik tarafı ise keskin aletlerin çabuk çizebilmesinden kaynaklanan sorunlar olabilmektedir. Bunu önlemek içinde mermerin üzerinde direk bir şeyler kesilmemesidir.