Bursa Granit

Bursa Granit

Granitler genel olarak blok taş ve mıcır yani kırma taş olarak kullanılmaktadır. Özellikle yol yapımları olmak üzere, beton harçlarında, tren yollarında basit olarak ve dalga kıranlar ile barajlarda kırma taş kullanılmaktadır. Mezar taşı, anıt, abide yapımında, inşaat sektöründe binaların basamak taşlarında, sütunlarında ve temel bloklarda ise blok taş olarak çıkarışmış granitler kullanılmaktadır. Ayrıca, blok granitler yollarda döşeme taşı ve kaldırım taşı olarak da oldukça sık tercih edilmektedir. 
 
Granit eğer mıcır olarak kullanılacaksa çok fazla özellik aranmaz. Sadece dayanıklılık, sağlamlık ve sertlik anlamında direncinin yüksek olması yeterlidir. Ancak, blok granit olarak kullanılacaksa yapısal özellikleri oldukça önem taşımaktadır. Granitin rengi kontrol edilirken içeriğinde ki feldspat ve kuvars miktarı gözlemlenir. Genellikle koyu kırmızı ve pembeye çalan gri alalığında renk farklılıkları göstermektedirler.
Bursa granit anlamında önemli rezervlere sahiptir. Uludağ’da biri oldukça büyük diğeri ise daha küçük olmak üzere iki adet granit kitlesi mevcuttur. Bursa granit bileşim olarak birbirinden farklı iki çeşit granite sahiptir. Biri çekirdek graniti olarak adlandırılan gruptandır. Oldukça küçük taneli, az damarlı ve çatlaklı bir yapısı vardır. Diğeri ise kenar graniti olarak bilinir.
 
Daha iri boyutlarda, yoğun çatlaklı ve damarlıdır. Bursa’ da ki ocaklardan çıkarılan granitler genellikle bina temellerinde, kaldırımlarda, bordür ve parkelerde kullanılmaktadır. Bursa granit rezervi olarak zengin bir stoka sahip olduğu için Bursa ‘da yeni yapılan binaların çoğunda granit detaylara oldukça sık rastlarsınız.