Bej Mermer

Açık Bej

Öncelikli olarak mermer nasıl oluşur bilmek gerekir. Mermer; kayaçların kalker ve dolomitik haline gelmesiyle oluşur. Bir birleşim olan mermer bünyesinde %90 civarında CaCo3'ten oluşur. Yani kalsiyum karbonattan oluşur. Yapısında az da olsa magnezyum karbonat bulunan mermerin asıl ayırıcı mineral "kalsit"tir. Az da olsa başka mineral ve organik maddeler içeren mermerler çoğunlukla beyaz ve grimsidir. Fakat yabancı maddelerin katkısıyla değişik renklerde de olabilir. Örneğin; bej mermer.
 
Mermerler tahmin edemeyeceğimiz kadar çok çeşittedir. Hatta endüstriyel olarak parlaklaştırılan her kayaç mermer sayıldığı için devletin bu konu hakkında açık bir maddeyi kanuna eklemiştir. Hepimizin de az çok bildiği gibi mermer genç oluşumlu ülkemizin birçok yerinde bulunmaktadır. Rezervi çok olan ülkemiz aynı zamanda bu konu da sanayi anlamında da gelişmektedir. Dünyada mermer rezervinde 7. Sırada olan ülkemizde mermerin Çıktığı iller şunlardır; Afyon, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Elazığ vb dir. Bej mermer dolomitik yapılıdır beyaz mermerler gibi.
 
Ancak İzmir Taştepe mevkiindeki orojenik yapıdan dolayı içinde limonit ve hematit bulunduğundan kahverengi-bej renklerini alabilmektedir. Bünyesindeki bej ve kahverengi damarlar mermerde güzel bir görüntü oluşturur. Çok çeşitli olan mermerler Osmanlı mimarisinden günümüze kadar gelmiştir. Ve günümüzde de pek çok değişik alan ve mekânlarda harika görüntülerle göz sefası sürdüren sıcak maddelerdir. Kullanımı kolay ve sağlıklı olan mermer hayatımızın pek çok yerinde mevcuttur.